Ranskan tennisliitto teki 1. joulukuuta 2020 inventaarion padel français. 320 klubia padel  780 erälle padel vahvistanut FFT. Arvoisat luvut ja monet projektit.

Muodollinen alueellinen verkosto

Näiden 320 seuran ja 780 kanssa padel, luvut aliarvioivat todellisuuden, koska monia klubeja kuten esimerkiksi Korsikalla ei lasketa mukaan. Todellakin, nämä padel löytyy usein yksityisistä rakenteista, jotka eivät aina näe järkeä liittyä FFT-penkkeihin.

FFT ei myöskään ota huomioon mailoja ja golfkenttiä. padel jotka eivät vastaa sen eritelmiä. Kartan on tuottanut FFT ja se on Viron virallinen kartta padel liittouman liitto tai hyväksymä.

Ensinnäkin huomaamme, että on olemassa maantieteellisiä alueita, jotka ovat selvästi paremmin varustettuja klubien kanssa padel että muut. Etelä-Ranska, Lyon, Bordeaux, Pariisin alue ja Lillen alue yhdistävät melkein 85% klubeista, on vielä sanottava Ranskassa vallitseva epätasapaino. Mutta samalla alueellisen verkon panos kiistämättä etenee.

Todiste alla olevalla kartalla.

seurat padel Ranska 2020

Reunionilaisia ​​ystäviämme ei unohdeta tässä kuvassa. Päinvastoin, Reunionin saaresta on tulossa yhä paremmin varusteltu paikka pelaajien ja seurojen kannalta. Martinique näkee seitsemän kenttää padel myös rakentaa.

Occitanie League - Ensimmäinen !

Occitanie-liiga on suurin voittaja lisenssinsaajien suhteen 2 403 lupakirjan haltijaa, hyvät kollegat. PACA-liiga ylittää 1 lisenssinsaajaa, samoin kuin Nouvelle Aquitaine -liiga.

Luokiteltujen numeroiden lukumäärä PADEL
MiehetNaisetYhteensä
2020
loppu AS
(15 / 08 / 2020)
2021
(15 / 11 / 2020)
2020
loppu AS
(15 / 08 / 2020)
2021
(15 / 11 / 2020)
2020
loppu AS
(15 / 08 / 2020)
2021
(15 / 11 / 2020)
AUVERGNE RHONE-ALPES9419871761941.1171.181
BURGUNDY FRANCHE COMTE1991973827237224
Britannian11512178122129
LOIRE VALLEY CENTER1851792223207202
CORSE74571278664
Suuri itä3463875959405446
HAUTS DE FRANCE6826499991781740
Ile de France1.014994118981.1321.092
NORMANDY2983374747345384
UUSI AQUITAINE1.1551.3182392531.3941.571
OKTITANIA1.8222.0683033352.1252.403
BRITTANY4514537263523516
TODISTUS-ALPES-CÔTE D'AZUR1.3511.4742582801.6091.754
GUADELOUPE2121
GUYANA101
MARTINIQUE1111
UUSI-CALEDONIA110
REUNION1371632925166188
Z-MUUT FFT131311413
YHTEENSÄ FFT8.7869.3981.4811.51210.26710.910

Occitanie: edelleen ensimmäinen

Tämä on melkein normaali jatko, koska ilman suurta yllätystä Occitanie-liiga on ensimmäinen, joka tarjoaa padel en 2020 vuonna 357 suoritettiin yhteensä 2020 turnausta.

Mikä voi olla hieman yllättävämpää, on turnausten määrä padel Nouvelle Aquitaine -liigalle: 310 turnausta 1571 lisenssinsaajalle. turnaus / lisenssinsaaja on erittäin korkea verrattuna muihin liigoihin. Todellisuudessa PACA-liiga ei lopulta tarjonnut niin monta turnausta sen lisenssinhaltijoiden määrään verrattuna.

 

Numeroturnaukset PADEL
PPPPPPP
P2000P1000P500P250P100P25Yhteensä
20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *20202021 *
AUVERGNE RHONE-ALPES11553414119403217261
BURGUNDY FRANCHE COMTE74652119213629
Britannian113261
LOIRE VALLEY CENTER162182344
CORSE23113136
Suuri itä2931111402036237
HAUTS DE FRANCE516422164621178049
Ile de France22413233959202311336
NORMANDY8211837155625
UUSI AQUITAINE2123125119215681917310117
OKTITANIA222347248433211681110357140
BRITTANY53771494222337144
TODISTUS-ALPES-CÔTE D'AZUR23227235356941078179196
GUADELOUPE22
GUYANA
MARTINIQUE
UUSI-CALEDONIA
REUNION2134154213011
Z-MUUT FFT224
YHTEENSÄ FFT8424101789135718991540743551525756

 

Franck Binisti

Franck Binisti löytää padel Club des Pyramidesissa vuonna 2009 Pariisin alueella. Siitä asti kun padel on osa hänen elämäänsä. Voit usein nähdä hänen kiertävän Ranskaa menemässä esiin suurten tapahtumien padel français.